Prečo minister spravodlivosti Tomáš Borec nepripravil zákon o trestno-právnej zodpovednosti právnických osôb napriek tomu, že tento bod mal v legislatívnom pláne vlády? Takéto konanie nahráva mafiánom, podvodníkom a sťažuje boj s korupciou.
"Zástupcovia ministerstva prisľúbili termín do konca roka 2013 aj zástupcom Pracovnej skupiny OECD. Ignorovanie odporúčania tejto medzinárodnej organizácie považujem za nezodpovedné. Nepriamo to podporuje beztrestnosť nezákonných praktík - neraz organizovaných skupín - v podnikateľskom prostredí, oslabuje boj proti korupcii a ohrozuje dobré meno Slovenska v zahraničí," tvrdí vo svojej interpelácii na ministra spravodlivosti Miroslav Kadúc, poslanec NR SR za hnutie OĽaNO.
Ministerstvo túto mimoriadne dôležitú úlohu dlhodobo odsúva a prekladá. Návrh zákona mal byť pripravený už v júni tohto roka a zákon mal byť prijatý a účinný najneskôr do konca októbra. Ministerstvo však nič nepripravilo ani do konca roka, a v pláne legislatívnych úloh vlády na rok 2014 presunulo túto záležitosť až na máj.
Orgány činné v trestnom konaní tak majú naďalej zviazané ruky, keďže trestná zodpovednosť právnických osôb na Slovensku neexistuje v pravom slova zmysle (tzv. nepravá trestná zodpovednosť právnických osôb bola prijatá v roku 2010) a Zákon o preukazovaní majetku z roku 2011 je bezzubý a neúčinný. Vo väčšine krajín EÚ štát štandardne zabavuje nehnuteľnosti, bankové účty, či firmy, ak boli získané v rozpore so zákonom. U nás tak za určitých okolností môžu mafiáni či viacnásobní vrahovia naďalej beztrestne podnikať prostredníctvom správcov svojho majetku bez toho, aby bola potrestaná samotná právnická osoba, ktorá ten majetok v skutočnosti vlastní.
0